Ako údajné dôkazy o sfalšovaní pristátia na Mesiaci sa ponúkalo už všetko možné, od spochybňovania pravosti tieňov až po nelogický vesmírny vietor, uvádza portál Unilad. Existujú pritom aj skutočné dôkazy, ktoré nám ukazujú presný opak. Pozrime sa teda na niektoré z nich, ako aj na samotné zábery z pristátia.
Perspektíva i pokrčená vlajka
Prvou konšpiráciou na našom zozname je teória, podľa ktorej boli tiene na fotografiách upravené. Niektorí ľudia tvrdia, že nie sú rovnobežné a považujú to za dôkaz zásahu do záberu. Tento jav sa však dá reprodukovať kdekoľvek, dokonca aj na samotnej Zemi. "Videl to už každý a deje sa to kvôli perspektíve. Keď sa totižto snažíte zredukovať trojrozmernú scénu na dvojrozmerný záber, uhly sa môžu správať neprirodzene. Umelci tento jav využívajú už celé storočia," uviedol profesor Anu Ojha, riaditeľ z National Space Centre Discovery.
Ďalším diskutovaným momentom je ten, keď americká vlajka viala na Mesiaci. Mnohí skeptici tvrdili, že sa zdá byť ovplyvnená vetrom, čo sa vo vesmíre stať nemôže. "Vlajka bola takto nastavená kvôli záberom. Zároveň bola poriadne pokrčená kvôli niekoľkodňovej ceste na Mesiac," uviedol Ojha. Okrem toho mohla látku ovplyvniť aj slabá gravitácia.
Expedícia však po sebe na Mesiaci zanechala aj fyzické dôkazy. Od pristátia Apolla 11 v roku 1969 uplynulo 50 rokov a z miesta bolo zhotovených 8 400 snímok a videí, na ktorých sú viditeľné stopy astronautov a stopy lunárnych vozidiel. K dispozícii máme aj mesačné horniny z pristátia, ktoré overili laboratóriá na celom svete.