WHO vo svojom vyhlásení uviedla, že termín opičie kiahne je potrebné upraviť. Dôvodom je práve to, že tento názov môže byť stigmatizujúci pre primáty, po ktorých bola choroba pomenovaná, hoci pri šírení majú iba malú úlohu. Okrem toho môže poškodiť africký kontinent, s ktorým sa tieto zvieratá často spájajú, uvádza portál HindustanTimes.
V Chicagu majú kiahne iný názov
Opičie kiahne dostali svoj názov v roku 1958, lebo vírus bol zaznamenaný u opíc, ktoré sa chovali v Dánsku. Choroba sa však nevyskytuje len u nich, pretože ju prenášajú aj iné zvieratá, najčastejšie hlodavce. Podľa aktuálnych noriem by sa mal uvádzať taký názov, ktorý by zabránil urážaniu akejkoľvek kultúrnej, sociálnej, národnej, regionálnej, profesijnej alebo etnickej skupiny.
Svetová zdravotnícka organizácia sa preto rozhodla premenovať opičie kiahne, aby ľudí odradila od mylných predstáv a stigmy spätej s ich názvom. Na túto požiadavku zareagovala aj OSN, ktorá na tento účel vytvorila otvorené fórum, kde možno predkladať návrhy na nový názov vírusu.
Choroba, ktorá sa doteraz rozšírila do viac ako 45 krajín a v minulosti bola spojená hlavne s hlodavcami, sa už v niektorých častiach sveta volá úplne inak. Napríklad v Chicagu používa úrad verejného zdravotníctva názov MPV.
"Hlavné varianty boli v minulosti identifikované podľa geografických oblastí. Súčasným osvedčeným postupom je, že novoidentifikované vírusy a varianty vírusov by sa mali pomenovať tak, aby sa predišlo urážaniu akejkoľvek skupiny. Dôležitým aspektom je aj minimalizovanie akéhokoľvek negatívneho vplyvu na obchod, cestovanie, cestovný ruch alebo zvieratá," uvádza sa vo vyhlásení.
WHO 8. augusta zvolala zasadnutie, aby umožnila virológom a odborníkom na verejné zdravie uzavrieť dohodu v rámci novej terminológie. "Skupina dosiahla konsenzus o novom názvosloví pre varianty vírusov, ktorý je v súlade s normami," dodali. Variant, ktorý vznikol v povodí Konga (stredná Afrika) sa bude označovať ako vetva I a západoafrický typ sa bude oficiálne označovať ako vetva II. WHO rozhodla aj o tom, že vetva II pozostáva z dvoch odlišných subvariantov.
WHO taktiež zdieľala odkaz na fórum, kde ľudia môžu rozhodnúť o názve, ktorý nebude nikoho diskriminovať či urážať. Vedci označili názov opičích kiahní za stigmatizujúci a diskriminačný a dodali, že posilňuje rasové stereotypy o černochoch, LGBTQ+ komunite a Afričanoch.