Rýchlosť svetla patrí k najzaujímavejším fyzikálnym konštantám na svete. Táto hodnota je totiž taká veľká, že ju podľa drvivej väčšiny odborníkov nie je možné prekonať. Ako informoval portál IFLScience, youtuberom z kanála Slow Mo Guys sa však podarilo urobiť niečo impozantné. Pomocou jednej z najlepších kamier na svete totiž dokázali natočiť, ako sa svetlo pohybuje.
Ak poznáte zahraničných youtuberov, pravdepodobne ste už počuli o anglickej dvojici Gavin Free a Daniel Gruchy. Títo dvaja vedeckí nadšenci totiž od roku 2010 prevádzkujú kanál Slow Mo Guys, kde pomocou kamier natáčajúcich extrémne spomalené zábery a odhaľujú rôzne záhady, ktoré ľudské oko nedokáže zachytiť. V priebehu rokov sa dvojica stala nesmierne populárnou, pričom na plaftorme YouTube má takmer 15 miliónov odoberateľov.
Po takmer desiatich rokoch práce sa však tím rozhodol odhaliť divákom niečo, o čom by vedci pred storočím mohli len snívať. Pokúsili sa totiž natočiť rýchlosť svetla, ktorá je podľa nami zaužívanej fyzikálnej teórie absolútnou rýchlostnou hranicou vesmíru na hodnote približne 300-tisíc kilometrov za sekundu.
Bilióny snímok za sekundu
Na to, aby sa dvojici podarilo zachytiť rýchlosť svetla, potrebovali špecializované vybavenie, ktoré im poskytla Kalifornská technická univerzita v americkej Pasadene. "Doteraz sme natáčali pri veľmi vysokých snímkových frekvenciách. Hovoríme až o pol milióne, čo nie je na zahodenie. Ich kamera však úplne zahanbuje tú našu, pretože dokáže vytvoriť až 10 biliónov snímok za sekundu," uvádza dvojica vo videu.
S touto snímkovou frekvenciou ich postdoktorand Peng Wang, ktorý pomáhal pri zostavení tejto kamery v oddelení komprimovanej ultrarýchlej fotografie, uistil, že s ňou budú môcť vidieť rýchlosť svetla.
Aby kameru vyskúšali, položili pred ňu obyčajnú fľašu naplnenú vodou. Neskôr zapli laser s modrým odtieňom, ktorý presvital cez objekt. Pomocou tohto experimentu dokázali zachytiť svetlo pohybujúce sa po dĺžke fľaše, a to až na 2-tisíc pikosekúnd záznamu. Zaujímavé však je, že kamera detegovala iba samotné svetlo, pričom na zábere nebolo vôbec vidieť fľašu a ani jej obal.