Výskumníci z Northeastern University vyrobili dizajn trička, ktorý dokáže zmiasť systém rozpoznávania objektov a ľudí. Tento tím bol schopný nájsť oblasti tela, kde by mohlo pridanie obrazového šumu spliesť program natoľko, aby nedokázal zistiť, na koho sa pozerá. Vďaka tomu je ten, kto tričko nosí neviditeľný, uviedol portál Wired.
Týmto tričkom by sa dal vyriešiť jeden zo závažných problémov modernej doby, pričom tím tvrdí, že by sa dokázali vyhnúť"video sledovaniu, ktoré je praktizované verejnými kamerovými systémami. "Tričko funguje na neural networku, ktorý sa používa na detekciu objektov," vysvetlila Xue Lin, odborná asistentka elektrotechniky a počítačového inžinierstva na Northeastern University a spoluautorka článku na túto tému.
Neural network rozpozná niekoho alebo niečo na obrázku, pričom okolo objektu vznikne rámček a program ho potom označí. Nájdením hraničných bodov siete, pri ktorých sa rozhoduje, či niečo je alebo nie je objekt, Lin a jej kolegovia vytvorili dizajn trička, ktorý dokáže zmiasť systém rozpoznávania objektov a ľudí.
Lin však tvrdí, že je nepravdepodobné, že tieto tričká niekedy uvidíme v skutočnom svete. "Stále máme problémy s tým, aby technológia fungovala v reálnom svete, pretože existuje silný predpoklad, že nevieme všetko o detekčnom algoritme. Nie je to dokonalé, takže môžu nastať problémy," uviedla.
V skutočnosti výskumníci vôbec nechcú ľuďom dať možnosť vyhnúť sa sledovacej technológii. Namiesto toho Lin dodala, že konečným cieľom tímu je nájsť diery v neural networku, aby ich firmy, zaoberajúce sa touto oblasťou, mohli opraviť. "Dúfajme, že v budúcnosti dokážeme vyriešiť všetky problémy, aby tieto systémy nebolo možné oklamať," poznamenala.
Nie je to prvýkrát, čo niekto vytvoril objekt, ktorý sa pokúsil oklamať umelú inteligenciu. V roku 2016 vedci z USA vytvorili okuliare, ktoré dokázali zmiasť technológiu rozpoznávania tváre, aby nezistila identitu nositeľa.
V roku 2017 zase americkí vedci zmiatli neural network tým, že značku stop v skutočnosti prestrojili za značku obmedzujúca rýchlosť na 70 km/h, pričom použili základné prvky graffiti.