Ľudia o ne bojovali, dokonca sa aj zabíjali, a to už od dávnych čias. Tieto drahokamy sa však dajú vyrobiť už aj umelo. Doterajšie metódy však boli zdĺhavé a náročné na energiu. Kórejskí vedci ale prišli na to, ako ich vyrobiť za 150 minút. Ide o obrovské zrýchlenie, ktoré by mohlo tieto kamene výrazne zlacniť.
Syntetické kamene sú vždy výrazne lacnejšie ako tie vyťažené z prírody. Aj diamanty vypestované v laboratóriu môžu ponúknuť ekologickú a tiež lacnú alternatívu. Vedci z Juhokórejskej republiky vytvorili drobné diamanty už za 150 min. Aj keď sú tieto kamienky viditeľné len pod mikroskopom, je to prvý krok k rýchlej syntéze väčších kryštálov.
Vedci skombinovali kremík a skupinu skvapalnených kovov (gálium, železo a nikel) s uhlíkovými plynmi pri extrémnych teplotách, ktoré redukovali atómy uhlíka do kubického usporiadania a vytvorili diamant.
Na prvý pohľad sa diamanty z laboratória nijak nelíšia od tých prírodných, ale pod mikroskopom vyzerajú zásadne odlišne, a preto je v cene medzi prírodným a umelým kameňom taký veľký rozdiel. Spoluautor výskumu Rodney Ruoff povedal magazínu Science, že kľúčom k úspechu je práve využitie kremíka: "Pokiaľ nepridáme nijaký kremík, nezískame diamant."