Pred dvoma rokmi astronómovia informovali o objave čiernej diery, ktorá je najbližšie k našej slnečnej sústave. Nové zistenia však ukázali, že tam napokon žiadna čierna diera nie je a nikdy ani nebola. Pozorovania odhalili, že systém troch telies s názvom HR 6819, dvoch hviezd a jednej čiernej diery, sú v skutočnosti len dve hviezdy. Ale tieto dve hviezdy nie sú podľa vedcov ani zďaleka obyčajné, uviedla štúdia v Astronomy & Astrophysics.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: >>>Najväčšia čierna diera či galaxia: 6 vesmírnych rekordov, ktoré dokazujú, akí sme malí<<<
Tajomný jav hviezd
Nové pozorovania odhalili, že systém tvoria dve hviezdy, ktoré okolo seba obiehajú každých 40 dní. Jednej z hviezd jej spoločníčka doslova strhla vonkajšiu vrstvu a tím vedcov to zachytil tesne potom, ako sa to stalo. Tak vznikli pozorovania, ktoré ako prvé naznačovali prítomnosť neviditeľnej čiernej diery.
"Naša najlepšia interpretácia je, že sme zachytili tento binárny systém v okamihu, čo jedna z hviezd vysala atmosféru zo svojej sprievodnej hviezdy." Ide o bežný jav v blízkych binárnych systémoch, ktorý sa v niekedy označuje ako hviezdny vampirizmus," uviedla vo vyhlásení spoluautorka doktorka Julia Bodensteiner, ktorá je členkou Európskeho južného observatóri (ESO) v Nemecku.
Po diskusii s tímom dospeli k záveru, že je potrebných viac pozorovaní, aby sa zistilo, ktorý scenár je správny. Pomocou nástroja Multi-Unit Spectroscopic Explorer na ďalekohľade ESO boli astronómovia schopní študovať systém do pozoruhodných detailov. "Malé čierne diery, pokiaľ nie sú aktívne, je veľmi ťažké objaviť. Ale podľa vedcov musia byť niekde v blízkosti, takže je len otázkou času, kedy ich nájdeme," uviedla druhá spoluautorka práce, doktorka Abigail Frost.
Nástroj s ďalekohľadom však ukázal, že neexistuje žiadna čierna diera v tejto sústave a vedci v skutočnosti videli len dve hviezdy obiehajúce celkom blízko seba. "Tieto údaje sú posledným kúskom skladačky a umožnili nám dospieť k záveru, že HR 6819 je binárny systém bez čiernej diery," povedala Frost.