Zaujímavosti
photo Foto
video Video
11. feb. 2024 o 12:30
Miloš Audi, unilad.com

Panelák, z ktorého nemusíte nikdy vyjsť: 20-tisíc obyvateľov tu nájde všetko potrebné k životu

placeholder
Bytovka, z ktorej netreba vyjsť von.
Zdroj: twitter.com/UnchainDjango, Reprofoto / TikTok / @fatheristheone

V Číne sa nachádza panelák, ktorý obyvateľom ponúka všetko, na čo si len pomyslia. Žije v ňom pritom toľko ľudí, ako v malom slovenskom meste. Čo všetko v ňom nájdete?

Zaujímavosti
11. feb. 2024 o 12:30
Panelák, z ktorého nemusíte nikdy vyjsť: 20-tisíc obyvateľov tu nájde všetko potrebné k životu

V Číne sa nachádza panelák, ktorý obyvateľom ponúka všetko, na čo si len pomyslia. Žije v ňom pritom toľko ľudí, ako v malom slovenskom meste. Čo všetko v ňom nájdete?

Vedeli by ste si predstaviť život, v ktorom by ste sa nemuseli pohnúť z domu, pretože by ste mali všetko potrebné na jednom mieste? Hoci to pre mnohých ľudí môže znieť skôr ako peklo, presne takýmto spôsobom života sa prezentujú obyvatelia obchodnej štvrte v čínskom meste Chang-čou. Ako informoval portál Unilad, existuje tam totiž bytový dom, v ktorom žije najmenej 20-tisíc ľudí a majú v ňom všetky služby potrebné k pohodlnému životu.

Domov pre desaťtisíce ľudí

Obrovský bytový dom sa nachádza v komplexe známom ako Regent International. Táto kolosálna budova má výšku približne 200 metrov a obyvateľom ponúka viac ako 260 000 metrov štvorcových priestoru, vďaka čomu sa radí medzi jeden z najväčších panelákov v celej Číne. V komplexe sa môže ubytovať až 30-tisíc ľudí, no v súčasnosti je zaplnený približne na dve tretiny.

Zaujímavé tiež je, že celú budovu navrhla jedna osoba. Ide o Aliciu Loo, hlavnú dizajnérku druhého sedemhviezdičkového hotela na svete s názvom Singapore Sands Hotel. Hoci malo spočiatku ísť o luxusný šesťhviezdičkový hotel, zmenil sa na komplex, ktorý sa môže pochváliť tisíckami bytov pre obyvateľov.

Obyvatelia majú k dispozícii všetko, po čom túžia

Prečo však obyvatelia nemusia odísť preč? Dôvodom je, že v tomto komplexe sa nachádzajú všetky služby, ktoré by mohli potrebovať k životu. Preto doslova nie je potrebné vyjsť von. Jediné, čo však budova nemôže obyvateľom poskytnúť, je prechádzka na čerstvom vzduchu.

Aj keď sa počet služieb mení podľa toho, na ktorej strane budovy bývate, stále môžete nájsť zariadenia, aké by ste našli v obrovskom nákupnom centre. Patrí medzi ne napríklad veľká samoobslužná jedáleň, holičstvá, nechtové salóny, supermarkety, bazény a dokonca aj kaviarne či knižnice.

Budova sa nedávno stala virálnou aj na sociálnych sieťach, a to vďaka impozantným záberom z vtáčej perspektívy, ktoré odhaľujú jej veľkosť. Vo videu nahranom na TikToku, ktoré získalo desaťtisíce videní, je možné vidieť, ako jednotlivé byty tvoria spletitú sieť pripomínajúcu nekonečný labyrint.

Napriek tomu, že tento komplex ponúka obyvateľom všetko, na čo si len pomyslia, jednotlivé obydlia nie sú vôbec drahé. Podľa miestnych správ stoja malé byty okolo 210 dolárov mesačne (okolo 194 eur), pričom nevýhodou je, že nemajú okná. Väčšie nehnuteľnosti s balkónmi však tiež nestoja veľa. Za tie totiž obyvatelia mesačne zaplatia približne 570 dolárov (približne 528 eur).