Zaujímavosti
photo Foto
video Video
14. feb. 2024 o 16:22
Miloš Audi, unilad.com

Cintorín lietadiel: Na základni stoja tisícky strojov, je väčšia ako niektoré štáty sveta

placeholder
Základňa s tisíckami vyradených lietadiel.
Zdroj: istock.com

V americkom štáte Arizona existuje základňa, ktorá je posiata vyradenými lietadlami. Nachádzajú sa tam rôzne stroje, ktoré patrili armáde, námorným silám či NASA.

Zaujímavosti
14. feb. 2024 o 16:22
Cintorín lietadiel: Na základni stoja tisícky strojov, je väčšia ako niektoré štáty sveta

V americkom štáte Arizona existuje základňa, ktorá je posiata vyradenými lietadlami. Nachádzajú sa tam rôzne stroje, ktoré patrili armáde, námorným silám či NASA.

Letecký priemysel sa stal jedným z najvyužívanejších spôsobov dopravy na svete. Na oblohu pritom každý deň vzlietnu tisíce strojov, ktoré prevážajú cestujúcich do všetkých kútov planéty. Kde však skončia lietadlá, ktoré sú vyradené z prevádzky? Ako informoval portál Unilad, v americkej Arizone existuje základňa, ktorá skladuje takéto stroje, pričom sa ich v tejto oblasti nachádzajú tisíce.

Najväčšia letecká základňa na svete

V meste Tuscon v štáte Arizona existuje americká základňa s názvom Davis-Monthan Air Force Base. Ide o oblasť, ktorá skladuje väčšinu vyradených lietadiel, pričom sa považuje na najväčšiu svojho druhu na svete. Odhaduje sa, že má rozlohu približne 10,5 kilometrov štvorcových, čo je viac ako veľkosť niektorých štátov vrátane Vatikánu či Monaka.

Na obrovskom pozemku je možné nájsť viac ako 4-tisíc lietadiel, pričom časť z nich tvoria aj prebytočné vojenské a vládne lietadlá, ktoré patrili americkému letectvu, námornej pechote, pobrežnej stráži či dokonca NASA.

Prečo je tu toľko lietadiel?

Hoci táto základňa funguje už niekoľko desaťročí, obrovskú popularitu získala až v roku 2022. Vtedy ju zachytil tvorca videí menom Chip Malt, ktorý oblasť natočil z vtáčej perspektívy. Na záberoch je možné vidieť, ako lietadlá stoja vedľa seba na rovnej zemi a vytvárajú veľký zástup. "Najväčší letecký prístav na svete. Toto je jediné zariadenie slúžiace na obnovu súčiastok pre všetky prebytočné vojenské a vládne lietadlá USA," uviedol v príspevku, ktorý získal viac ako 400-tisíc pozretí.

Ako tiež informoval portál Airplane Boneyards, základňa je skvelým miestom na zakonzervovanie strojov. "Suché miestne prostredie znižuje rýchlosť korózie, pričom tvrdá pôda udržuje stroje na jednom mieste, čo ušetrí náklady na asfaltovanie. Vďaka týmto špecifickým podmienkam sa lietadlá môžu buď rozobrať na cenné súčiastky, alebo opätovne použiť v celku," uviedli.

Zábery základne ohromili aj mnohých používateľov na sociálnych sieťach. Zapôsobilo na nich hlavne to, ako sú lietadlá usporiadané vedľa seba. "Niekoľkokrát sa mi podarilo navštíviť túto základňu. Je to naozaj neuveriteľné, koľko strojov tam je," poznamenal jeden používateľ, zatiaľ čo druhý zažartoval: "Mohli by mi dať jedno z tých súkromných lietadiel. Však by si to ani nikto nevšimol."