Zaujímavosti
photo Foto
video Video
23. feb. 2024 o 07:58
Miloš Audi, dailymail.co.uk

Našli nový najväčší druh hada na svete: Má hlavu veľkú ako človek a váži až 200 kíl

placeholder
Našli nový najväčší druh hada na svete.
Zdroj: istock.com

Počas nakrúcania prírodopisnej šou sa vedcom podarilo objaviť obrovskú anakondu, ktorá vážila viac ako dvaja priemerní ľudia. Ukázalo sa, že ide o nový druh hada.

Zaujímavosti
23. feb. 2024 o 07:58
Našli nový najväčší druh hada na svete: Má hlavu veľkú ako človek a váži až 200 kíl

Počas nakrúcania prírodopisnej šou sa vedcom podarilo objaviť obrovskú anakondu, ktorá vážila viac ako dvaja priemerní ľudia. Ukázalo sa, že ide o nový druh hada.

Producentom sa počas natáčania v Amazonskom pralese podarilo nájsť najväčšieho hada na svete. Išlo o jedinca nového druhu s názvom Severná zelená anakonda, ktorá merala niekoľko metrov a mala hlavu veľkú ako človek. Ako informoval portál DailyMail, napriek jej veľkosti a váhe však vedci podotkli, že ide o nesmierne ohrozený druh, ktorý zabíja nadmerné odlesňovanie a pokračujúce klimatické zmeny.

Našli najväčšiu anakondu na svete.
Našli najväčšiu anakondu na svete.
Zdroj: istock.com

Najväčší had

Obrovského hada objavil známy holandský televízny moderátor Freek Vonk, ktorý vďaka svojej práci patrí k jedným z najznámejších biológov na svete. Hoci pracuje výhradne s producentmi zo svojej rodnej krajiny, má na konte niekoľko úspešných programov vrátane Freek in het Wild (Freek v divočine) či Freek op Safari (Freek na Safari).

Na internete sa objavili zábery stretu profesora s obrovskou anakondou. 40-ročný Vonk sa za ňou musel ponoriť, pričom na videu je možné vidieť, ako sa had plazí po dne. Diváci sa zo záberov mohli dozvedieť, že plaz meral neuveriteľných osem metrov a vážil takmer 200 kilogramov. Predpokladá sa, že ide o najväčšieho objaveného hada na svete.

Doteraz bol v Amazonskom pralese nájdený iba jeden druh zelenej anakondy. Nová štúdia publikovaná v časopise Diversity však odhalila, že v tomto prípade ide o úplne odlišného živočícha. "Spolu s ďalšími 14 vedcami z deviatich krajín sme zistili, že je to najväčší druh hada na svete. Aj keď na prvý pohľad vyzerajú takmer identicky, genetický rozdiel medzi nimi je 5,5 %, čo je naozaj veľa. Pre porovnanie, ľudia a šimpanzy sa od seba líšia len asi o 2 percentá," uviedol Vonk.

Rozsiahla štúdia

Hlavný autor štúdie Jesus Rivas si pred viac ako 15 rokmi prvýkrát uvedomil, že existuje viac ako jeden druh zelenej anakondy. Spolu so svojou manželkou, doktorkou Sarah Corey-Rivas, preto začali analyzovať vzorky, v ktorých hľadali genetické rozdiely. Svoje zistenia však uverejnili až nedávno. "Bol to medzinárodný projekt, ktorý zahŕňal autorov z Belgicka, Austrálie, Holandska, Kolumbie, Brazílie, Bolívie, USA, Ekvádoru a Venezuely," uviedol.

Profesor však verí, že sa v iných častiach zeme môžu ukrývať ďalšie neobjavené druhy. "Študujem anakondy už 32 rokov, takže to vyvoláva otázku, o koľkých jedincoch ešte nevieme. Ak toto ikonické zviera zostalo bez povšimnutia taký dlhý čas, je možné, že sa v prírode skrývajú aj iné, menej nápadné zvieratá a rastliny," poznamenal Rivas.

Hoci bola táto anakonda objavená len nedávno, vedci tvrdia, že je ohrozená. "Amazonský región je pod silným tlakom klimatických zmien a pokračujúceho odlesňovania. Viac ako pätina stromov z tohto územia už zmizla, čo je viac ako 30-násobok rozlohy Holandska. Prežitie týchto ikonických hadov je spojené s ochranou ich prirodzeného prostredia," vysvetlil Vonk.