22. nov. 2021 o 18:22
IR, obkec.sk, youtube.com

Alkohol v politike na Slovensku i v zahraničí: Najzábavnejšie trapasy opitých politikov

placeholder
Opití politici na Slovensku i vo svete
Zdroj: TASR

Opitý politik prekvapivo nie je až taký výnimočný jav. Na Slovensku máme pomerne bohatú históriu trapasov politických zástupcov krajiny pod vplyvom alkoholu, ale zaujímavé prípady nájdeme aj v zahraničí, a to ani nemusíme cestovať ďaleko.

Zábava
22. nov. 2021 o 18:22
Alkohol v politike na Slovensku i v zahraničí: Najzábavnejšie trapasy opitých politikov

Opitý politik prekvapivo nie je až taký výnimočný jav. Na Slovensku máme pomerne bohatú históriu trapasov politických zástupcov krajiny pod vplyvom alkoholu, ale zaujímavé prípady nájdeme aj v zahraničí, a to ani nemusíme cestovať ďaleko.

Politika a alkohol idú tak nejak ruka v ruke, hoci by sa to na prvý pohľad nemuselo zdať. Pri diplomatických jednaniach sa iste nájde priestor na slávnostný prípitok a niektorí politici jednoducho majú radi pijatiku. Na Slovensku to platí dvojnásobne, ale zďaleka nie sme jedinou krajinou, ktorú reprezentovali opití ľudia.

Politika a alkohol idú ruka v ruke.
Politika a alkohol idú ruka v ruke.
Zdroj: TASR

Slovensko

Začneme však predsa len u nás, keďže najprv si treba povymetať vlastný dvor. Na Slovensku nájdeme skutočne množstvo legendárnych trapasov politikov pod vplvyvom alkoholu a môžeme byť len radi, že žiadna z týchto historiek neskončila tragédiou.

Ján Slota

Ján Slota, bývalý líder SNS, je zároveň aj lídrom v počte alko-škandálov slovenských politikov. O Slotovom vyčíňaní pod vplyom vedelo v 90. rokoch každé malé dieťa, bol v tomto smere absolútnou legendou.

Opilecké faily Jána Slotu by sa dali zhrnúť do menšej hitparády, pričom niektoré z nich sú vám určite dobre známe. Na prvej priečke je jednoznačne singel "Nasadneme do tankoch!", ktorý Slota zložil na mítingu HZDS a SNS v Kysuckom Novom Meste v marci 1999.

Medzi Slotove legendárne hity patrí aj "Vy ste buze*antka". Ide o záznam z telefonátu s novinárkou, ktorá sa ho pýtala na postoj SNS k právam homosexuálov. Slota síce najskôr odpovedal normálne, no po chvíli začal byť vulgárny a nakoniec nazval novinárkou špinou.

Nevinná relácia v Rádiu Žilina sa s príchodom Jána Slotu v úlohe hosťa zmenila na one man show s názvom "Jeden muž a dve promile". Štvorminútový monológ počuteľne spoločensky unaveného Slotu je čisté zlato. Ak teda máte čas na muža s dvoma promile.

To však zďaleka nie je všetko. V Prievidzi Slotu zadržala polícia po tom, čo zaparkoval auto z kopca na trávu rovno oproti stromu. Následne strávil niekoľko hodín na polícii a manželka so šoférom si ho prišla vyzdvihnúť až v noci. Novinárom tvrdil, že nenafúkal, ale nechcel tiež vysvetliť, prečo domov nešoféruje sám.

Andrej Danko

Pred 2 rokmi bol Andrej Danko predsedom parlamentu a Igor Matovič sedel v opozícii. Počas rokovania Národnej rady SR bol Danko veľmi žoviálny a opozičných poslancov odbíjal jednou frajerskou hláškou za druhou. Bolo tiež zreteľne počut, že sa mu pletie jazyk viac ako zvyčajne. Matovič neskôr prišiel za Dankom s nápisom "on je ožratý". Danko však odmietol fúkať, takže sa doposiaľ nevie, ako to skutočne bolo.

Nebolo to však jediný raz, kedy Andrej Danko bojoval s ťažkým jazykom. Pri rozhovore s Braňom Závodským v Rádiu Expres sa Danko priznal, že je trošku omámený, pretože zapíjal smútok po prehatom hokejovom zápase.

Ján Cuper

Ako sme už v úvode spomínali, je len šťastie, že sa pri niektorých z týchto eskapád nikomu nič nestalo. Hoci Slota má široký repertoár a Danko popletený jazyk, najväčšou legendou opileckých príbehov slovenských politikov je Ján Cuper.

Vracal sa z futbalového zápasu, keď zrazu vrazil do stojaceho auta, prešiel cez protismer, zvalil značku a narazil do domu. Novinárom silou-mocou tvrdil, že nepil, ale keď domŕzali, či tam nebolo aspoň jedno malé pivko, odrazu otočil. "Áno, jedno malé pivo áno," priznal Cuper.

Po vykonaní dychovej skúšky mu namerali viac ako 2 promile a Cuper priznal, že v skutočnosti si dal orešanského vínka a bolo vraj dobré. Hoci každou verziou sa jeho príbeh menil a vyjasňoval, nakoniec z toho vyšiel ako hrdina on. Tvrdil totiž, že svojou haváriou zabránil inej havárii, ktorú mohol spôsobiť iný vodič v tom istom čase.

Smerácke fľašky?

Politická strana Igora Matoviča, OĽaNO, má bohatú históriu zaujímavých videí. Jedno uverejnili na YouTube v septembri 2013. Matovič so súčasným ministrom obrany Jaroslavom Naďom a ďalšími kolegami tam pred novinármi vysypali zo smetného koša asi 15 sklenených fliaš, viaceré od alkoholu, ktoré mali patriť členom strany Smer.

Vraj sa potúžili po odvlaní Roberta Fica z postu premiéra. Matovič vtedy tiež tvrdil, že opití poslanci Smeru napadli jeho, aj kolegu Jozefa Viskupiča.

László Sólymos

Azda najčerstvejším prípadom opitého politika je László Sólymos, ktorý bol ministrom životného prostredia. V januári 2020 ho však zadržali v Bratislave na Laurinskej ulici, kde sa spolu s bratom opití pohádali s personálom reštaurácie a rozbili sklenenú výplň dverí. Sólymos po tomto škandále odstúpil z postu ministra.

Politici vo svete

Miloš Zeman

Keď hovoríme o alkohole v politike, nemali by sme vynechať našich susedov. Najznámejším milovníkom Becherovky na svete je Miloš Zeman. Jeho nonšalantné a obšírne vyjadrovanie sa časom aj vplyvom alkoholu zmenilo na hulvátske hundranie. Známy je napríklad jeho vulgárny prejav počas rozhovoru pre Radiožurnál. Upozorňujeme, že v zázname padajú vulgarizmy.

Určite ste však zachytili aj jeho tanečný krok, ktorý predviedol, keď si pred sebou nevšimol schod a vkročil do prázdna. Podarilo sa mu to však ustáť a toto faux pas pravdepodobne nemožno pripísať ani tak alkoholu ako skutočnosti, že Zeman naozaj schod nevidel.

Boris Jeľcin

Jeľcin je absolútnym kráľom opileckých failov politikov, no od Slotu či Zemana ho odlišuje jedna vec. Zatiaľ čo slovenský a český politik sa pod vplyvom alkoholu prezentovali často vulgárnym vystupovaním, Boris Jeľcin bol večne vysmiaty párty-politik, ktorý proste rád pil a nemal problém pred novinármi exnúť krígeľ piva. Na reprezentáciu krajiny je to stále nedostačujúce, ale aspoň to bola zábava.

Jean Claude Juncker

Sivou eminenciou politikov pod vplyvom alkoholu je Jean Claude Juncker, bývalý predseda Európskej komisie. Juncker svojimi smiešnymi kúskami bavil novinárov niekoľko rokov. Absolútne ikonické je jeho vítanie európskych lídrov, pričom každému pri podávaní rúk "vlepí" slabú facku. Nemeckého prezidenta dokonca oslovil diktátor a chvíľu to vyzeralo, že ho privítal hitlerovským pozdravom.