Zaujímavosti
photo Foto
video Video
07. feb. 2024 o 15:58
Miloš Audi, unilad.com

Vrah sa roky vyhýbal odsúdeniu. Nakoniec sa omylom priznal počas natáčania dokumentu

placeholder
Vrah sa roky vyhýbal odsúdeniu.
Zdroj: northfoto.com, istock.com

Bizarná chyba vyriešila viac ako 40 rokov starý prípad, pri ktorom chýbali kľúčové dôkazy. Pravý vinník sa totiž omylom priznal počas natáčania dokumentu.

Zaujímavosti
07. feb. 2024 o 15:58
Vrah sa roky vyhýbal odsúdeniu. Nakoniec sa omylom priznal počas natáčania dokumentu

Bizarná chyba vyriešila viac ako 40 rokov starý prípad, pri ktorom chýbali kľúčové dôkazy. Pravý vinník sa totiž omylom priznal počas natáčania dokumentu.

Muž menom Robert Durst sa niekoľko rokov vyhýbal trestu za zločiny, ktoré spáchal, pretože neexistovali žiadne priame dôkazy. Všetko však zmenil dokument, v ktorom sa mal objaviť ako jeden z respondentov. Ako informoval portál Unilad, hoci na súde tvrdil, že išlo o jednoduchý omyl, táto chyba viedla k obmedzeniu jeho slobody.

Nevyriešené prípady

Realitný magnát Durst sa do povedomia širšej verejnosti dostal v roku 1982, keď sa stal hlavným podozrivým vtedy nevyriešeného prípadu zmiznutia jeho prvej manželky Kathleen McCormack. Ďalšie podivné incidenty týkajúce sa Dursta, pri ktorých vyšetrovatelia nedokázali nájsť vinníka, sa odohrali v roku 2000 a 2001, kedy bola žena menom Susan Berman zavraždená vo svojom dome v Los Angeles a následne nájdené telo Morissa Blacka, suseda magnáta.

Hoci roky nikto nevedel presne určiť, kto spáchal tieto ohavné zločiny, všetko sa zmenilo v roku 2015. Vtedy totiž producenti natáčali dokument s názvom Nevyjasnené zločiny Roberta Dursta, a to aj napriek tomu, že v tom čase neexistovali žiadne spoľahlivé dôkazy, ktoré by vtedy 78-ročného muža nejako usvedčovali.

Osudová chyba

Počas jednej scény v šiestej epizóde bol však Durst konfrontovaný s listom, ktorý napísal Bermanovej rok pred jej smrťou. Producentom sa totiž zdalo, že mal rovnaký rukopis ako dokument zaslaný polícii v deň, keď bola žena nájdená mŕtva. Durst priznal, že napísal prvý list, no autorstvo k druhému poprel.

Neskôr sa však stalo niečo zvláštne, pričom podozrivý nedokázal rozlíšiť jeden list od druhého. Kvôli tomu Durst spanikáril a odišiel na toaletu. Muž si ale neuvedomil, že je jeho mikrofón stále zapnutý, a tak producenti počuli, čo si hovoril sám pre seba. "Chytili ma. Čo som to do pekla urobil? Samozrejme, že som ich zabil," poznamenal.

Popieranie viny

Dursta na základe tohto zdanlivého priznania zatkli deň pred finálovou epizódou dokumentu, pričom sa v roku 2020 postavil pred súd za vraždu Berman. Počas výsluchu ľutoval, že sa zúčastnil nakrúcania z roku 2015. Taktiež tvrdil, že sa na toalete nesprávne vyjadril. "Našiel som jej telo, no spanikáril som a namiesto toho, aby som zavolal políciu, som napísal list. Určite tomu len ťažko budete veriť," uviedol pred súdom.

Zástupca okresného prokurátora sa neskôr Dursta pod prísahou opýtal, či by sa priznal, keby Berman skutočne zabil. "Nie. Nezavraždil som ju. Ale keby som to urobil, určite by som nepovedal pravdu," dodal.

Hoci Durst tvrdil, že so smrťou ženy nemá nič spoločné, v septembri 2021 bol odsúdený za vraždu prvého stupňa na doživotie bez podmienečného prepustenia. Prokurátori po rozsudku vyhlásili, že magnát zabil Berman, aby zakryl vraždu svojej manželky. Neskôr tiež zabil aj Blacka po tom, čo sused zistil, kto bol zodpovedný za zmiznutie jeho ženy. Durst bol oficiálne obvinený 22. októbra 2021, no vo väzení zomrel o necelé tri mesiace neskôr.