Zaujímavosti
photo Foto
video Video
20. feb. 2024 o 09:24
Miloš Audi, dailymail.co.uk

Budúcnosť dopravy? Firma vytvorila lietajúci taxík. Tvrdí, že jazda bude cenovo dostupná

placeholder
Budúcnosť dopravy? Firma vytvorila lietajúci taxík.
Zdroj: istock.com

Americká firma sa dohodla s dubajskou vládou na zavedení lietajúcich taxíkov, ktoré sú podľa nich budúcnosťou dopravy. Služba by tu mala začať fungovať už budúci rok, pričom by mala byť aj cenovo dostupná.

Zaujímavosti
20. feb. 2024 o 09:24
Budúcnosť dopravy? Firma vytvorila lietajúci taxík. Tvrdí, že jazda bude cenovo dostupná

Americká firma sa dohodla s dubajskou vládou na zavedení lietajúcich taxíkov, ktoré sú podľa nich budúcnosťou dopravy. Služba by tu mala začať fungovať už budúci rok, pričom by mala byť aj cenovo dostupná.

Sci-fi filmy ako Hviezdne vojny či Piaty element divákom ukázali, ako by mohla vyzerať naša budúcnosť. Najväčšiu popularitu si okrem samotných príbehov však získali lietajúce dopravné prostriedky, ktoré podľa mnohých vedcov budú onedlho dominovať i v našej spoločnosti. Ako informoval portál DailyMail, jedna priekopnícka firma totiž ukázala, že sa takýto sen môže stať skutočnosťou už v súčasnosti. Vytvorila totiž lietajúci taxík, ktorý ponúka luxus, rýchlosť a komfort za rozumnú cenu.

Budúcnosť na dosah

Lietajúci stroj vytvorila kalifornská spoločnosť s názvom Joby Aviation, ktorá tiež nedávno potvrdila, že už v roku 2025 bude organizovať komerčné výlety po Dubaji. Vo vyhlásení, ktoré doplnili ohromujúcimi zábermi stroja, odhalili, že pasažieri budú môcť nastupovať na takzvaných vertiportoch. Ide o plochy, ktoré slúžia na pristávanie a vzlietanie strojov VTOL, ktoré označujú lietadlá, čo môžu štartovať vertikálne. Tým sa líšia od klasických strojov, ktoré potrebujú určitú rýchlosť na dosiahnutie potrebnej výšky.

Zákazníci budú mať k dispozícii vlastnú aplikáciu, v ktorej si môžu zarezervovať cestu týmto lietajúcim taxíkom. Tá im neskôr pošle letenku, ktorú musia ukázať pred nástupom. Podobne ako na dnešných letiskách cestujúci budú môcť tráviť čas vo vertiportových salónikoch, a to na staniciach Dubai International Airport, Palm Jumeirah, Dubai Marina a Dubai Downtown.

Luxus a komfort spojený s veľkou rýchlosťou

Taxík americkej spoločnosti je poháňaný vrtuľou, pričom je určený na prepravu pilota a štyroch pasažierov, a to rýchlosťou až 320 kilometrov za hodinu. Pri takejto rýchlosti by let z Dubaja do Palm Jumeirah, mestskej lokality s umelými ostrovmi a turistickým centrom, trval iba 10 minút. To by podľa výrobcov skrátilo trasu takmer 5-násobne, pretože takáto cesta autom trvá približne 45 minút.

K dosiahnutiu takej obrovskej rýchlosti stroj využíva až šesť elektromotorov, ktoré podľa výrobcu poskytujú plynulú a komfortnú jazdu pripomínajúcu nastupovanie do rodinného SUV. Samotný taxík má však dojazd len 160 km, čo znamená, že nie je vhodný na dlhšie vzdialenosti. Na druhú stranu je však plne elektrický, čo zaručuje menší objem vypustených znečisťujúcich látok v ovzduší.

Firma podpísala dohodu s dubajským úradom pre cestnú dopravu (RTA), pričom taxislužba by mala plne fungovať už začiatkom roku 2026. "Je mi cťou spolupracovať s dubajskou vládou a ukázať svetu hodnotu udržateľnej leteckej dopravy," uviedol podnikateľ JoeBen Bevirt, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Joby Aviation. "Tešíme sa, že obyvateľom a návštevníkom Dubaja prinesieme neuveriteľný zážitok. Týmto položíme základy pre rozšírenie našej služby po celých Spojených arabských emirátoch," dodal.

Hoci zatiaľ nie je známe, koľko bude cesta týmto luxusným lietajúcim taxíkom stáť, hovorca spoločnosti Joby Aviation ubezpečil, že túto službu chcú sprístupniť čo najviac. "Bude to výrazne lacnejšie ako súkromný výlet helikoptérou," poznamenal vo vyhlásení.