Zaujímavosti 29.12.2021 14:35

Nie je to mimozemšťan: Vedci objasnili pôvod záhadnej kostry s kužeľovitou lebkou

Vedci objasnili záhadu malej kostry s kužeľovitou lebkou, ktorú objavili v pušti Atacama v roku 2003. Zvláštny nález s prezývkou Ata dlhý čas za kostru mimozemšťana, no vedcom sa teraz vďaka ďalšiemu skúmaniu podarilo objasniť jej skutočný pôvod.

Zdieľať
instagram Facebook twitter

Asi 15-centimetrov vysoká kostra vyvolávala medzi vedcami mnohé otázky. Objavil ju lovec pokladov Oscar Muño, ktorý prehľadával kostol v opustenom baníckom meste La Noria. Kostra bola uložená v koženom vrecku, zabalená do bielej látky a previazaná stuhou. Pôvod záhadného nálezu sa po rokoch podarilo objasniť, píše portál Lad Bible.

Viacero záhadných informácií

Pri skúmaní kostry vyplynulo hneď viacero záhad. Má len 15 centimetrov a lebka je kužeľovitého tvaru. Taktiež nemá 12 rebier, ale iba 10. Z toho dôvodu sa niektorí nazdávali, že ide o kostru mimozemšťana. Ešte bizarnejšie potom pôsobí informácia, že kosti pochádzajú približne zo 70. rokov.

V roku 2018 vedci zo Stanford University v San Franciscu a University of California zistili, že ide o kostru dieťaťa, ktoré zomrelo približne pred 40 rokmi. Trpelo viacerými genetickými poruchami, pričom hlavnou príčinou čudného tvaru kostry je podľa vedcov dwarfizmus. Dieťa pravdepodobne zomrelo po pôrode, alebo sa narodilo predčasne.

Odborníci sa domnievajú, že vzhľadom na vek kostry je možné, že matka dieťaťa, ktorému kostra patrí, je ešte nažive. Doposiaľ nebolo zistené, prečo dieťa v La Norii pochovali, no príbuzní zosnulého sú možno ešte stále nažive.

Zdieľať
instagram Facebook twitter
Sme na sociálnych
sieťach
Logo Ringier Axel Springer
© 2010 - 2021
Ringier Axel Springer Communities, s.r.o.
Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.